X LO im. KEN w Krakowie WOLONTARIAT

Źródłem wszelkich osiągnięć jest wola, by być tak dobrym, jak to tylko możliwe.
– Harold Taylor

PCK Na przestrzeni lat nasz licealny wolontariat prężnie działał i angażował się w inicjatywy na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Wraz z opiekunami, Panią profesor Barbarą Durmałą i Panią Profesor Iwoną Kuczek wciąż aktywnie podejmuje różnorakie starania dla wsparcia tej organizacji.

Rok szkolny 2016/2017
Ubiegły rok szkolny wolontariusze rozpoczęli od zorganizowania sesji plakatowej promującej krwiodawstwo. Plakaty zachęciły wielu młodych ludzi, którzy 2017 roku honorowo oddali krew w auli szkolnej. Dla uczniów klasy 2g zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W czasie Świąt Bożego Narodzenia odbyła się zbiórka żywności dla ubogich rodzin w ramach akcji „Czerwonokrzyska Gwiazdka”. Konkursy wiedzy o pierwszej pomocy i zdrowym stylu życia to inicjatywy, w których nasi uczniowie znakomicie się odnajdują i odnoszą wiele sukcesów. Szczególnie widoczne było to podczas I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK przeprowadzonego przez wolontariuszy Dziesiątego Liceum. Uczennica Aleksandra Lampa zakwalifikowała się do II etapu, w którym zajęła I miejsce. W XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK drużyna z naszej szkoły również zdobyła I miejsce w eliminacjach rejonowych, a w okręgowym etapie uplasowała się na miejscu II.

Rok szkolny 2017/2018
W grudniu na nowo ruszyła akcja „Czerwonokrzyska Gwiazdka.” Podobnie jak w roku ubiegłym zakończyła się na powodzeniem, dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli. Przez cały pierwszy semestr prężnie rozwijało się koło i klub honorowych dawców krwi, który i teraz nie ustaje w działaniu.