Piątek, 31 października 2014 roku
Adresy, telefony,nasze sukcesy
Information About the 10th Liceum in Cracow
Komisja Edukacji Narodowej
Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2014 / 2015
Czyli jak do nas najwygodniej dojechać
Znani ludzie, którzy opuścili mury naszej szkoły
Kto uczy w X LO
Profile klas
Ważne daty w roku szkolnym
Zestawienie ważniejszych wydarzeń w obecnym roku szkolnym
Co nas czeka...
Regulamin rekrutacji. Informacje dla kandydatów
Administratorzy, redaktorzy...
Zamówienia publiczne X LO w Krakowie
Administratorzy, redaktorzy...
 
▼ Wymiana z Sardynią

 

We wrześniu 2014 roku po raz kolejny uczniowie X LO wzięli udział w wymianie z Liceo Manno w Alghero na Sardynii. W dniach 18-25 września 2014 roku 18 uczniów z Alghero pod opieką dwóch nauczycielek gościło w Krakowie. Natomiast w dniach 9-16 października 2014 roku 18 uczniów X LO pod opieką Pani Małgorzaty Czepiel i Pani Karoliny Jedynak przebywało na Sardynii.

Samo Alghero przywitało nas piękną, słoneczną pogodą, palmami i lazurowym morzem. W pierwszym dniu gościliśmy w szkole, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z historią i kulturą Sardynii oraz degustować tradycyjne potrawy sardyńskie. Był również czas na wspólny śpiew i zabawę. Pozostałe dni również obfitowały w atrakcje. Popłynęliśmy statkiem do Grot Neptuna, odwiedziliśmy winnice, zwiedziliśmy Nekropolis Anghelu Ruju (jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego), Nuragi Palmavera (starożytne budowle charakterystyczne tylko dla Sardynii). Byliśmy również w Sassari, gdzie zwiedziliśmy muzeum archeologiczne i Museum of the Sassari Brigade. Aleja palmowa, wąskie uliczki i ciepłe morze długo pozostaną w naszej pamięci.

▼ Wymiana z Chorwacją

Z myślą o nowych państwach członkowskich UE wiosną 2014 roku X Liceum Ogólnokształcące nawiązało współpracę z 5 Gimnazija w Zagrzebiu, na Chorwacji. W dniach 14-21 maja 2014 roku grupa 16 chorwackich uczniów pod opieką dwóch nauczycielek gościła w Krakowie. Tak jak wszyscy, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do Krakowa, Chorwaci nie pozostali obojętni na piękno naszego miasta. Kraków zrobił na nich ogromne wrażenie.

Czas naszej rewizyty przypadł na jesień. W dniach 26 września do 5 października 2014 roku uczniowie X LO pod opieką Pani Małgorzaty Czepiel i Pani Karoliny Jedynak przebywali w Zagrzebiu. Zaraz na początku naszego pobytu byliśmy gośćmi prezydenta Zagrzebia. Nasza wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie w mediach. O naszej wymianie informowała telewizja, radio, a następnego dnia w prasie ukazał się artykuł poświęcony naszej wizycie w Zagrzebiu.

▼ Konkurs Wiedzy o Samorządzie Krakowskim

Uczniowie klas Ia i IIa X Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie pod opieką Pani Karoliny Jedynak i Pani Sylwii Todys wzięli udział w VII Konkursie Wiedzy o Samorządzie Krakowskim organizowanym przez Pracownię Informacji Młodzieżowej i Edukacji Samorządowej przy Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. W ramach konkursu uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych budowie samorządu terytorialnego w Krakowie oraz jego historii. Ważnym punktem była wizyta u Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz uczestnictwo w sesji RMK. Tak jak uczniowie innych szkół uczestniczących w konkursie uczniowie X LO napisali test, po którym wyłoniono osoby zakwalifikowane do finału konkursu. Finał odbył się w siedzibie Pracowni Informacji Młodzieżowej i Edukacji Samorządowej na ulicy Krupniczej. Dziewięciu uczniów X LO dostało się do wąskiego finału. Pięcioro z nich zostało nagrodzonych:

III miejsce zdobyła uczennica klasy IIa Karolina Dejewska, wyróżnienia przyznano – Annie Bała, Justynie Dubiel uczennicom klasy Ia oraz Klaudii Kozioł i Annie Palka uczennicom klasy IIa. Nagrody wręczył 25 czerwca 2014 roku Przewodniczący RMK. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

▼ Wywiadówki i dzień otwarty

 

23 października (czwartek) – harmonogram spotkań z Rodzicami.

 

Godz. 16.30 - wywiadówki dla Rodziców klas pierwszych i trzecich

Godz. 17.15 - wywiadówki dla Rodziców klas drugich.

Od godz. 17.15 - Dzień Otwarty.

▼ Wymiana z Alzey

Jak co roku od 23 lat, we wrześniu, licealiści X Liceum odwiedzili Alzey, miasto w Nadrenii-Palatynacie, gdzie znajduje się nasza niemiecka szkoła partnerska Staatliches Aufbaugymnasium Landeskunstgymnasium.

 

▼ Klasy patronackie
▼ Przekaż 1% podatku
▼ Tu jesteśmy
▼ Jubileusz
▼ Nasze podróże
▼ SAMORZAD UCZNIOWSKI
▼ SZKOLNY PSYCHOLOG
▼ Biblioteka szkolna
▼ Ostoja przyrody
▼ Biuletyn Informacji Publicznej
▼ Program Moje finanse
© 2003-2004 | Tomasz Wieszczek | X Liceum Ogólnokształcące im. KEN | ul. Wróblewskiego 8, Kraków