Poniedziałek, 20 stycznia 2020 roku

▼ Studniówka

100 i 4 dni do Matury!

Maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach.

▼ Zebrania i dzień otwarty

W dniu 16 stycznia 2020 r.(czwartek) odbędą się zebrania rodziców oraz dzień otwarty:

16:30 – zebrania rodziców klas I i II
17:00 – zebrania rodziców klas III
17:00 – 19:00 – dzień otwarty dla rodziców uczniów klas I - III

▼ Lekcja otwarta

Dnia 18.12.2019, czyli tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, na auli odbyła się 2 - godzinna prezentacja i jednocześnie lekcja otwarta w języku angielskim dotycząca bezpieczeństwa w sieci a także potencjalnych zagrożeń. Znakomitą prezentację przygotowali uczniowie klas trzecich oraz pierwszych wraz z pomysłodawczyniami - p. Magdaleną Zając oraz p. Magdaleną Żywczak. Na auli obecni byli przede wszystkim nauczyciele języka angielskiego ze swoimi grupami ale nie tylko.

▼ KOLEJNA LEKCJA CZYTANIA W X LO

opowiadaniaJaką tajemnicę kryje fabuła opowiadania Olgi Tokarczuk "Pasażer"? Na to i wiele innych pytań odpowiadali nasi uczniowie 19 grudnia w ramach projektu "Szkoła Czytania" organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zajęcia poprowadził dr Grzegorz Jankowicz - literaturoznawca, dyrektor programowy Festiwalu Conrada w Krakowie. Punktem wyjścia do ożywionej dyskusji była proza naszej Noblistki(z cyklu "OPOWIADANIA BIZARNE"). Uczniowie klas humanistycznych - 2b, 3a, 3b - uczestniczyli w niezwykłym dialogu między autorem, tekstem i odbiorcą. Z wielką pasją opowiadali przede wszystkim o indywidualnym doświadczeniu lekturowym.
Wkrótce kolejne spotkania czytelnicze.

▼ PROJEKT HUMANISTYCZNY

18 grudnia uczniowie X LO wzięli udział w szkolnej debacie zorganizowanej przez nauczycieli języka polskiego w ramach realizowanego w tym roku interdyscyplinarnego projektu humanistycznego poświęconego życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Spotkanie w auli otworzył wykład naszego historyka A. Witkowicza, który przedstawił losy wygnanych Polaków, ich tułaczkę od syberyjskich łagrów po pustynie Iranu. Samotność tysięcy pozbawionych domu, własnej ziemi, skazanych na dojmujące doświadczenie wykluczenia i obcości, to częsty temat opowiadań autora „Wieży”, dlatego też druga część spotkania przeznaczona została na debatę inspirowaną twórczością Grudzińskiego („Samotność, wyobcowanie, wygnanie – siły twórcze czy destrukcyjne?”). Spór toczyły drużyny z klas humanistycznych IIa i IIb, a pytania zadawali uczniowie zgromadzeni na widowni. Dziękujemy młodzieży za znakomite, merytoryczne przygotowanie do debaty i zapraszamy do dalszej współpracy.

▼ Tu jesteśmy
▼ Dla NiepodlegŁej
▼ Media o nas
▼ MChE