Niedziela, 25 lutego 2018 roku
Adresy, telefony
Information About the 10th Liceum in Cracow
Komisja Edukacji Narodowej
Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2017 / 2018
Czyli jak do nas najwygodniej dojechać
Znani ludzie, którzy opuścili mury naszej szkoły
Profile klas
Ważne daty w roku szkolnym
Co nas czeka...
Regulamin rekrutacji. Informacje dla kandydatów
Informacja MEN o reformie edukacji
Zamówienia publiczne X LO w Krakowie
Informacje o wynajmach,dzierżawach,użyczeniach pomieszczeń.
Administratorzy, redaktorzy...
 

▼ Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

 

7.02 2018 odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji niemieckiego poety Heinricha Heinego. Do konkursu przystąpiło 44 uczestników z 7 szkół: z III, VII, IX, IX, XII, XX i naszego liceum.

▼ Warsztaty historyczne

 

W minioną sobotę, 10 lutego, grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Pauliny Klemczak wzięła udział w piątych już warsztatach historycznych organizowanych przez UPJPII. Tematem przewodnim były tajemnice dawnego Krakowa. Spotkanie rozpoczął wykład pana Mariusza Wollnego (autora książek o Kacprze Ryksie) zatytułowany „Życie codzienne, religijne i społeczne XV i XVI”. Następnie uczestniczyliśmy w części warsztatowej w Klasztorze oo. Karmelitów, którą poprowadzili dr Beata Frey-Stec oraz dr Szymon Sułecki. Spośród zaprezentowanych eksponatów największym zainteresowaniem cieszyły się średniowieczne rękopisy i inkunabuły. Zapoznaliśmy się również z metodami pracy archiwisty i historyka sztuki.

▼ Krwiodawstwo

 

81 uczniów zapisało się na akcję honorowego oddawania krwi, która odbyła się w auli X LO im. KEN w Krakowie, ul. Wróblewskiego 8 w dniu 01.02.2018 r w godzinach 8:30 - 13:30. Byli to uczniowie klas maturalnych.

▼ CZYTAMY W X LO

"Był pierwszy dzień przedwiośnia.."-tymi słowami rozpoczęliśmy kolejną lekcję głośnego czytania powieści Stefana Żeromskiego. Lektura fragmentów "Przedwiośnia" stała się punktem wyjścia do budowania kontekstu historycznego a zawiłości społeczno-polityczne z pasją tłumaczył prof. Andrzej Witkowicz. Zgromadzeni w auli naszej szkoły uczniowie klas-2d, 3d, 3f mieli okazję posłuchać rozmowy polonistów i historyka na temat wizji przyszłości odrodzonej Ojczyzny. Nasze działania są wpisane w projekt X LO DLA NIEPODLEGŁEJ realizowany z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości.

Dziękujemy uczniom klasy 3f za wzorcową –głośną lekturę powieści, a publiczności za wyjątkową koncentrację i ciekawość poznawczą.

Monika Skucińska i Cecylia Czopek

▼ Tu jesteśmy
▼ Jubileusz
▼ Nasze podróże
▼ SAMORZAD UCZNIOWSKI
▼ SZKOLNY PSYCHOLOG
▼ Biblioteka szkolna
▼ Biuletyn Informacji Publicznej
© 2003-2004 | Tomasz Wieszczek | X Liceum Ogólnokształcące im. KEN | ul. Wróblewskiego 8, Kraków