Niedziela, 17 listopada 2019 roku

▼ X LO DLA NIEPODLEGŁEJ

„Ty, to masz szczęście, że w tym momencie, żyć Ci przyszło, w kraju nad Wisłą…” Szkolne uroczystości z okazji 101.rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się 8 listopada i wzięła w nich udział cała społeczność X LO. Rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego na dziedzińcu naszej szkoły o godz.11:11. W ten sposób po raz kolejny włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu! (Niepodległa do hymnu!)

▼ X LO W INSTYTUCIE BOTANIKI UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

8 listopada 2019 r. grupa uczniów z klas: 2e, 2b, 1d i 1c uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracownika Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego pana dra hab. Michała Węgrzyna.

W trakcie zajęć uczniowie poznali budowę i czynności życiowe porostów, dowiedzieli się czym są soredia i izydia, omówili znaczenie porostów jako wskaźników zanieczyszczenia powietrza oraz dowiedzieli się jak poprawnie prowadzić badania lichenoindykacyjne. Dyskusja na temat tego czy porosty są przykładem mutualizmu czy helotyzmu nie dała jednoznacznej odpowiedzi. Również wśród biologów trwa spór na ten temat.

▼ ERASMUS+

Nasza grupa realizująca projekt “STEAM within the classroom: solving ecological problems in collaboration” tym razem dotarła na Litwę.

▼ Siatkówka dziewcząt I liga

W roku szkolnym 2019/2020 nasza reprezentacja dziewcząt w piłkę siatkową bierze udział jak w latach poprzednich w rozgrywkach I ligi w ramach Krakowskiej Licealiady Młodzieży. Mecze siatkówki dziewcząt rozpoczęły się 15.10.2019 i będą trwać do 13.03.2020 r. Reprezentacja rozegrała do tej pory 4 spotkania z czego wszystkie jak do tej pory rozstrzygnęła na swoją korzyść z XXIV LO, XX LO, ZS Nr 1 oraz z ZSZNr 2. Naszą szkołę reprezentują: Babraj Gabriela, Zabiegaj Natalia, Borowicz Anna, Paluch Karolina, Kopeć Julia, Ścibor Katarzyna, Tadel Małgorzata, Jarosz Karolina, Lenda Anna, Chodorowska Zuzanna, Dragosz Daria oraz Skorus Małgorzata, a opiekunem Reprezentacji jest mgr Robert Mazanek.

▼ ROAD SHOW

Dnia 5 listopada 2019 roku klasy 2a, 2b i 2c wybrały się dzisiaj na warsztaty dotyczące bezpieczeństwa na drogach w ramach programu "Bezpieczny Kraków". W czasie spotkania które trwało nieco ponad godzinę, odbyła się projekcja zdjęć dokumentalnych z wypadków drogowych połączona z wypowiedziami świadków podobnych wydarzeń. Charakter całego spotkania był dość poważny, a obejrzane przez nas filmy oraz usłyszane historie mocno nami wstrząsnęły. Warsztaty te uświadomiły nam zagrożenia i to, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze.

Zuzanna Kwoka, klasa IIb

▼ Tu jesteśmy
▼ Dla NiepodlegŁej
▼ Media o nas