Środa, 22 maja 2019 roku
Znani absolwenci
Poniedziałek 09 październik 2017

Wojciech Misiąg - ekonomista, w latach 1989-1994 wiceminister finansów, w latach 2011-2013 wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli. Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, specjalizując się w zakresie ekonomii. Do 1994 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiadając za politykę finansową i budżet. Współpracował przy tworzeniu reform gospodarczych. Doradca najwyższej Izby Kontroli oraz wiceprezes NIK. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Teresa Starmach - nauczycielka, działaczka samorządowa i społeczna, w latach 1998–2002 wiceprezydent Krakowa. Ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym na Uniwersytecie Pedagogicznym. W 1980 roku wstąpiła do Solidarności. W 2002 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W 2010 roku została wyróżniona medalem ,,Niezłomnym w słowie", a dwa lata później prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewa Bukojemska - pianistka , pedagog, profesor i długoletni kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła studia pianistyczne w krakowskiej Akademii Muzycznej. Prowadziła klasy fortepianu i kursy mistrzowskie w m.in w Buenos Aires czy Meksyku. Koncertowała z wieloma znanymi dyrygentami m.in. Krzysztofem Missonem. W 2011r została odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jacek Drozdowski – grafik. W latach 1978-1987 jeden z wykładowców krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Elżbieta Penderecka – polska działaczka kulturalna, inicjatorka konkursów muzycznych, członkini władz międzynarodowych fundacji muzycznych. Założycielka Fundacji Mozartowskiej. W 2005r. zainicjowała powstanie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, założonej z najzdolniejszych studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie.

Elżbieta Towarnicka – polska śpiewaczka operowa. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie. Już podczas studiów występowała w Operze Krakowskiej. Wydała kilkanaście solowych albumów oraz brała udział w nagraniach płyt innych artystów. W 2000r nagrała pierwszą niefilmową płytę pt. ,,Ave Maria”. Album został nominowany do nagrody ,,Fryderyk”.

Anna Szałapak – polska piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dr. nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Członkini krakowskiego kabaretu pt. ,,Piwnica pod Baranami’’, pieśniarka, wykonawczyni utworów najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów. 

Zdobysław Milewski – polski polityk, urzędnik samorządowy, w latach 1992-1993 rzecznik prasowy rządu, poseł na Sejm III kadencji. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2008r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Małgorzata Olkuska – krakowska artystka zajmująca się rzeźbiarstwem i medalierstwem. Studiowała na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2012r. została laureatką Nagrody Miasta Kraków. 

Bogusław Sonik - polityki, dziennikarz, samorządowiec, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, od 2004 do 2014 deputowany do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, poseł na Sejm w VIII kadencji. Ukończył studia na wydziale prawa i administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 roku objął stanowisko dyrektora Festiwalu Kraków 2000 - Europejska Stolica Kultury. W 2014 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski. W 2010 roku został uznany za najbardziej pracowitego europosła.

Rafał Bochenek - polski polityk i samorządowiec. W latach 2016-2017 rzecznik prasowy rządu Beaty Szydło, w latach 2017-2018 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krystyna Alicja Jezierska – krakowska poetka. Jej wiersze zamieszczane były na łamach: Życia Literackiego, Przekroju, Poezji Dzisiaj, publikowanie od piętnastu lat w Tygodniku Salwatorskim oraz w innych licznych almanachach. Poetyckie ballady autorki są wykonywane przez sławnych artystów i pieśniarzy.

Krzysztof Burnetko -  polski dziennikarz prasowy i publicysta. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. współredagował podziemne pismo "Promieniści". Był korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W latach 1988–2005 był dziennikarzem związanym z "Tygodnikiem Powszechnym". Następnie przeszedł do redakcji "Polityki".
Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku przygotowanych wraz z Witoldem Beresiem w formie wywiadu-rzeki: z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim oraz Januszem Onyszkiewiczem. Razem opublikowali także tom poświęcony reporterowi Ryszardowi Kapuścińskiemu (Kapuściński: Nie ogarniam świata) oraz rozmowę z księdzem Stanisławem Musiałem (Duchowny niepokorny). Wspólnie z Jerzym Skoczylasem napisał książkę o Lechu Wałęsie Wałęsa. Ludzie. Epoka. Laureat wielu nagród m.in. nagrodą Wydawców Książki Historycznej Klio za biografię Marek Edelman. Życie. Po prostu.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2011) oraz Krzyżem Kawalerskim Order Odrodzenia Polski (2015). Członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

Maciek Bochniak - reżyser i scenarzysta (absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi). Autor filmów dokumentalnych „Przyjęcie”, „Miliard Szczęśliwych Ludzi” oraz „Ethiopiques - Revolt of the soul”, a także fabularnych: krótkometrażowego „Pokój” oraz nagrodzonego nagrodą im. Kuby Morgensterna „Perspektywa” pełnometrażowego „Disco Polo”, który w kinach zobaczyło niemal 900.000 widzów.  Wraz z Krzysztofem Łukaszewiczem, reżyser serialu sensacyjnego "Belfer. Sezon 2".

Michał Hernik - pasjonat rajdów motocyklowych, nowoczesny przedsiębiorca, filantrop. Studiował zarządzanie i marketing na AGH. Stworzył firmę informatyczną – jedną z pierwszych w Polsce internetowych platform, która łączyła za pomocą sieci firmy farmaceutyczne, apteki i hurtownie leków. Od czasów licealnych pasjonował się sportem motocyklowym. Motorem zwiedził afrykańskie trasy Maroka, Mauretanii, Mali. Ścigał się w Emiratach Arabskich i Maroku. Wziął udział w uznawanym za najtrudniejszy na świecie Rajdzie Dakar, gdzie w ekstremalnym upale na bezdrożach Argentyny zmarł z powodu przegrzania organizmu na końcowych kilometrach 3. etapu, tuż przed swoimi czterdziestymi urodzinami w styczniu 2015 roku. Działał dobroczynnie np. pomógł sfinansować budowę sierocińca dla dzieci w Kamerunie. Polski dominikanin o. Dariusz prowadzący przytułek wspominał: „Spotkałem skromnego, spokojnego człowieka, w którego obecności po prostu chciało się pozostawać jak najdłużej (…) tu w Kamerunie modlimy się za niego.”

Andrzej Kulig - III Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. Pracownik naukowy Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. prawa konstytucyjnego, autor licznych publikacji naukowych. Do 2014 roku był zatrudniony na stanowisku Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Olga Frycz - polska aktorka, kilkakrotnie nominowana do Polskich Nagród Filmowych w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca, występuje w wielu znanych polskich serialach np. M jak miłość, Londyńczycy, Na dobre i na złe, Dom nad rozlewiskiem, Miłość nad rozlewiskiem, Ojciec Mateusz, swoją karierę zaczęła już w 1995 roku.

Katarzyna Zimmerer - dziennikarka i pisarka, felietonistka ,,Tygodnika Powszechnego’’. W 2004 roku ukazała się jej książka pt. ,,Zamordowany świat: losy Żydów w Krakowie 1939-1945’’, za którą w czerwcu tego samego roku uhonorowana została nagrodą Krakowskiej Książki Miesiąca.

Anna Okońska-Walkowicz - nauczyciel akademicki, działacz społeczny, polityk. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk humanistycznych (specjalność pedagogika). Do 2013 roku pełniła funkcję II Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych. Na IX Zwyczajnym Krajowym Zjeździe Delegatów Społecznego Towarzystwa Oświatowego została wybrana prezesem Towarzystwa.

Marek Zuber - polski ekonomista, analityk rynków finansowych, felietonista, ekspert i doradca finansowy. Jest często zapraszanym przez prasę ekspertem ekonomicznym w kwestiach prognoz makroekonomicznych i rynkowych. Zasiada w wielu radach nadzorczych. Jest laureatem nagrody „Doradcy Politycznego Roku 2006” przyznawanej przez World Connect.

Ks. prof. Janusz Mastalski– biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, profesor nauk teologicznych. W 2008 r. koordynował organizację Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, którego dziekanem był w latach 2008-2014. W latach 2014-2018 zajmował stanowisko prorektora UPJPII ds. studenckich i dydaktyki. W 2017 r. objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Współpracował również z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu.

Andrzej Sołtysik - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, filmoznawca, prezenter telewizji TVN.

Łukasz Gibała - polski polityk i przedsiębiorca, doktor nauk humanistycznych, poseł na Sejm VI i VII kadencji, radny Krakowa.

Tomasz Ponikło - redaktor naczelny Wydawnictwa WAM i Wydawnictwa Mando. Dawniej dziennikarz i redaktor "Tygodnika Powszechnego", pracownik Fundacji Chrześcijańskiej Znak,  publicysta. Autor kilku książek. Z wykształcenia socjolog.

Joanna Maro - reżyserka i scenarzystka filmowa. Bohaterami jej dokumentów  są wybitne osobowości, m.in. żołnierze wyklęci, papież Jan Paweł II.

© 2003-2004 | Tomasz Wieszczek | X Liceum Ogólnokształcące im. KEN | ul. Wróblewskiego 8, Kraków