Piątek, 20 kwietnia 2018 roku
Adresy, telefony
Information About the 10th Liceum in Cracow
Komisja Edukacji Narodowej
Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2017 / 2018
Czyli jak do nas najwygodniej dojechać
Znani ludzie, którzy opuścili mury naszej szkoły
Profile klas
Ważne daty w roku szkolnym
Co nas czeka...
Regulamin rekrutacji. Informacje dla kandydatów
Informacja MEN o reformie edukacji
Zamówienia publiczne X LO w Krakowie
Informacje o wynajmach,dzierżawach,użyczeniach pomieszczeń.
Administratorzy, redaktorzy...
Teatr szkolny

„Życie to nie teatr...”,

ale jak żyć bez teatru?

 

W X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie teatr działa od 2003 roku. Jego działalność zainaugurowała ówczesna klasa humanistyczna, prowadzona przez Marzenę Dąbrowę Szatko.
Spektakl poetycki „Dzienniki zwyczajnie niezwyczajne”, oparty na tekstach Uli Struzikowskiej, uczennicy X LO, był kilkakrotnie prezentowany na scenach krakowskich domów kultury.
Od tego czasu teatr przygotował szesnaście widowisk, biorąc na warsztat zarówno dzieła wielkich i uznanych twórców, np. Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza, Juliana Tuwima, Michaiła Bułhakowa, Maxa Frischa czy Jacka Kaczmarskiego, jak i współczesnych poetów, zrzeszonych w Krakowskim Oddziale Związku Literatów Polskich oraz autorek najmłodszego pokolenia, np. Agnieszki Sali czy Magdy Wojciechowskiej, obecnie absolwentek X LO.


W teatrze szkolnym – jak w szkole i w życiu – jedni przychodzą, inni odchodzą, zmieniają się twarze i głosy, ale zostaje atmosfera wspólnej twórczej pracy i kontestacji współczesnej rzeczywistości. Jak zwyciężyć Tuwimowskie IDEOLO, nieodmiennie obecne w życiu publicznym? Jak odróżnić walentynkowe ćwierkanie pani redaktorki „radia bzdet” od tego, co naprawdę ważne i piękne? Jak pogodzić mój żołądek mój włos mój odcisk moje zdanie z potrzebami innych? Jak poruszać się w świecie zatartych wartości? Teatr nie daje gotowych odpowiedzi, teatr stawia niewygodne pytania i nie pozostawia obojętnym na nowy konsensus dla rodziny i światło bramki, które zastąpiło światło wiekuiste. Między innymi dlatego grupa teatralna X LO nazywa się Nietutejsi, a spektakle noszą takie tytuły jak Audio-Tele, Ludożercy czy Podpalacze.

Wszystkich zainteresowanych realizacją kolejnych projektów zapraszamy do auli szkolnej w środy, o godz. 14.45.
Razem możemy więcej!


 

Z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Teatr Szkolny przygotował spektakl pt. „Ta, co nie zginęła”. Nasi młodzi aktorzy, mówiąc słowami poetów – H. Bocheńskiej, J. Żuławskiego, E. Słońskiego, W. Słobodnika, J. Relidzyńskiego, A. Oppmana, B. Czerwińskiego – przedstawili wzruszającą historię bezimiennych ofiar powstań narodowych, ich matek, żon i dzieci. Obrazu dopełniły archiwalne filmy sprzed nieomal stu lat i pieśni legionowe.

 Nie zginela

Ta, co nie zginęła, autor zdjęcia: Michał Magiera

 

Nie zginela

 

Ta, co nie zginęła, autor zdjęcia: Michał Magiera 

Stary rok pożegnaliśmy jasełkowym spektaklem „Szukamy stajenki”, inspirowanym albumem Jacka Kaczmarskiego pod tym samym tytułem. W skład przedstawienia weszły też wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Leszka Moczulskiego, Adama Ziemianina i Agnieszki Zięby. Nie były to zwykłe jasełka. Nasi Pielgrzymi przebyli wielką drogę od „szarości nocy” do światła Gwiazdy Betlejemskiej, od zimnego peronu, gdzie zawiózł ich nocny pociąg, do ciepłego, świątecznego stołu. Błąkali się, nie mogąc znaleźć wspólnego języka i dobrych uczuć, aż trafili – za głosem serca i pastuszków – do Dzieciątka. Paru mądrych rad udzielił im Żebrak („Do Betlejem iść trzeba samotnie/drożyną – ścieżką własną...”), do innych mądrości doszli sami. Na koniec odkryli spokój i radość, czego i Wam życzymy :) 

PS A od stycznia zaczynamy nowy projekt! Zapraszamy do współpracy w środy, o godz. 14.45, w auli szkolnej.

teatr

Szukamy stajenki, autor zdjęcia: Michał Magiera 

teatr

Szukamy stajenki, autor zdjęcia: Michał Magiera

teatr

Szukamy stajenki, autor zdjęcia: Michał Magiera

teatr

Szukamy stajenki, autor zdjęcia: Michał Magiera

teatr

Szukamy stajenki, autor zdjęcia: Michał Magiera

Niedorośli

Plakat nowego spektaklu "Niedorosłych” wg „Ferdydurke” W. Gombrowicza
Autor plakatu : Magdalena Duś

 

© 2003-2004 | Tomasz Wieszczek | X Liceum Ogólnokształcące im. KEN | ul. Wróblewskiego 8, Kraków