Samorząd Uczniowski X LO im. KEN w Krakowie

Działamy! Inspirujemy! Organizujemy! Szukamy!

Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają... Żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał... Żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku i praworządności... To nie tylko praca, ale i walka - w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości..."

Janusz Korczak (1878-1942)
pedagog, autor książek dla dzieci
Drodzy Dziesiątkowicze!

W imieniu swoim, jak i całego mojego samorządu, chcę Wam podziękować za wybór, którego dokonaliście. Nie zawiedziemy Was i spełnimy wasze wymagania. Postaramy się sprawić, żeby ten rok był niezapomniany i obfity w wydarzenia.

                      Przewodniczący SU Piotr Strzała
Aktualności:

Góra grosza

góra grosza
W roku szkolnym 2017/2018 kolejny raz Samorząd Uczniowski X LO zaangażował się w akcję Góra Grosza. W tym roku szkolnym zebraliśmy w sumie 232,28 zł. W tej kwocie udało nam się zebrać:

3199 sztuk monet o nominale 1 grosza
1452 sztuk monet 2 groszowych
1519 sztuk monet 5 groszowych
501 sztuk monet 10 groszowych
131 sztuk monet 20 groszowych
26 sztuk monet 50 groszowych
3 sztuki monet 2 złotowych

W tegorocznej edycji I miejsce zajęła klasa 1F, która zebrała kwotę 64,55 zł, II miejsce klasa 1B z kwotą 52,25 zł oraz III miejsce klasa 1A z kwotą 41,13 zł. Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w akcji.

Wigilia Samorządów Uczniowskich

W dniu 16 grudnia 2017 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów uczniowskich szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Krakowa. Po oficjalnym przywitaniu zebranych odbyła się część artystyczna, w której wystąpili przedstawiciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. F.Chopina II Stopnia w Krakowie. Po części artystycznej głos zabrali przewodniczący SU szkół ponadgimnazjalnych, którzy przedstawili działalność samorządu w swoich szkołach. X LO reprezentowali Piotr Strzała, Maciej Urbaniak i Paulina Lesiewicz. Następnie uczniowie złożyli sobie świąteczne życzenia dzieląc się opłatkiem

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA

Dnia 8 grudnia 2017 roku odbyły się obrady Młodzieżowej Rady Krakowa. Podczas sesji MRK zostali zaprzysiężeni nowi radni, w tym reprezentant Samorządu Uczniowskiego X Liceum Ogólnokształcącego im. KEN Kacper Bednarz uczeń klasy 2a. Podczas sesji nowi radni zostali przydzieleni do prac w wybranych komisjach, podsumowano także akcję ,,Szlachetna paczka” oraz rozpoczęto  przygotowania do wigilii organizowanej przez MRK.

Rada

WYJAZD INTEGRACYJNY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO – KASINKA MAŁA

W dniach od 3 do 4 listopada 2017 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Panią Karoliną Jedynak wyjechali na obóz integracyjny do Kasinki Małej. Pierwszego dnia wyjazdu pogoda nas nie rozpieszczała, ale pomimo tego udało nam się dotrzeć do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej "Lubogoszcz”. Po krótkim odpoczynku przystąpiliśmy do pracy nad nowym regulaminem Samorządu Uczniowskiego oraz zadaniami na najbliższy rok. Po ciężkiej pracy przeszedł czas na odpoczynek i integrację przy wspólnym ognisku.

wyjazd

SPOTKANIA PREZYDIUM SU Z KLASAMI PIERWSZYMI

pierwsze

W ostatnim tygodniu października 2017 roku odbyły się spotkania Prezydium Samorządu Uczniowskiego z uczniami klas pierwszych. Podczas tych zajęć pierwszoklasiści mogli zapoznać się z tradycją i historią szkoły, a także poznać członków SU, którzy pomogli im wdrożyć się w życie szkoły. Uczniowie mogli zadać pytania dotyczące nauki, wymian i szerszej działalności szkoły. Na sam koniec, po wielu minutach dyskusji, uczniowie wzięli udział w ankiecie, która pomoże Samorządowi usprawnić działanie i ułatwić dobór wydarzeń, którymi będzie mógł się zająć.

 
Przewodniczący SU
Piotr Strzała


PIERWSZE ZEBRANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ORAZ SAMORZĄDÓW KLASOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

zebranie

W dniu 28 września 2017 roku w X Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Krakowie odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród zgłoszonych kilkunastu kandydatów tylko pięć osób otrzymało mandaty do reprezentowania społeczności uczniowskiej. W progi Samorządu Uczniowskiego zostali przyjęci: Piotr Strzała, Paulina Lesiewicz, Maciej Urbaniak, Julia Waszkiewicz, Marta Prajsnar. Wybranym uczniom serdecznie gratulujemy!

W związku z pojawieniem się nowych członków przyszedł czas na przekazanie władzy w Samorządzie Uczniowskim młodszym kolegom. W piątek tj. 6 października miało miejsce I zebranie Samorządu Uczniowskiego i samorządów klasowych. Wybrano nowe wadze Samorządu Uczniowskiego oraz wspólnie opracowano plan pracy na rok szkolny 2017/2018.


Szkolne zawody sportowe

zawody

W dniu 1 czerwca 2017 roku odbyły się szkolne zawody sportowe z okazji Dnia Dziecka organizowane przez Samorząd Uczniowski. Płeć piękna X LO w Krakowie rywalizowała ze sobą w rozgrywkach siatkarskich, natomiast panowie rywalizowali ze sobą podczas zawodów piłki nożnej. Wśród pań triumfowała reprezentacja klasy 2g a wśród panów klasa 1h. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!