Odpocznij, a będziesz się lepiej uczył/a :)

Pierwszym i podstawowym Twoim obowiązkiem wobec swojego ciała i umysłu jest sen. Człowiek niewyspany gorzej pracuje, ma problemy z koncentracją, mniej zapamiętuje i łatwiej zapomina. Jest też mniej odporny na stres, drażliwy, nadwrażliwy na bodźce. Zapobiegnij temu wysypiając się. Ile snu Ci potrzeba? Zauważ, że:

  • każdy człowiek ma swój własny rytm dobowy i indywidualne zapotrzebowanie na sen
  • może ono wynosić od 5-6 do nawet 11-12 godzin na dobę
  • może rozkładać się różnie w czasie - są "sowy", najefektywniej pracujące wieczorem i do późnej nocy, a wysypiające się przed południem i są "skowronki", wstające skoro świt, ale wcześnie śpiące wieczorem:)

Postaraj się dobrze rozpoznać swoje potrzeby (najlepiej w czasie wakacji, ferii, kilku dni wolnych - sprawdź, po jakim czasie snu czujesz się naprawdę wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że niektórzy ludzie wstają od razu pełni energii, a inni potrzebują kilkunastu minut - do pół godziny, aby przejść ze stanu snu do pełnej aktywności.

Oprócz snu potrzebujesz jednak także aktywnego odpoczynku. Planując swój czas, pamiętaj o zasadzie "Jeden dzień, jedna godzina". Oznacza ona, że jeden dzien w tygodniu w całości powinien być dla każdego człowieka dniem wypoczynku. W Twoim przypadku może to być sobota lub niedziela. Wybierz jeden z nich i przeznacz go na to, co pozwoli Ci zrelaksować się, odpocząć w sposób, jaki lubisz, oderwać się od tego, co robisz na co dzień. Jedna godzina dotyczy każdego dnia - co najmniej jedną godzinę każdego dnia powinieneś przeznaczyć dla siebie, na swój ulubiony sposób spędzania czasu. Postaraj się jednak, aby nie było to "nicnierobienie" - ono raczej męczy niż pozwala odpocząć.

Co masz robić, aby efektywnie odpoczywać? Odpowiedź jest prosta - co innego niż robisz na co dzień. Możesz uprawiać dowolną aktywność ruchową, pod warunkiem, że sprawia Ci przyjemność, relaksuje Cię i daje satysfakcję. Możesz czytać, oglądać filmy, rysować, słuchać muzyki lub grać na instrumencie (chyba że chodzisz także do szkoły muzycznej i na co dzień grasz po parę godzin...). Możesz rozwiązywać krzyżówki, grać w "scrabble", w bridża albo w ulubioną grę komputerową czy sieciową, pisać powieść lub posty na forum internetowym. Możesz gadać ze znajomymi realnie lub wirtualnie, spędzać czas z rodziną, bawić się z rodzeństwem, jeśli i Ciebie to bawi:). Możesz nawet uczyć się! - czegoś co lubisz, a na co nie masz czasu w ciągu tygodnia - japońskiego, robienia zdjęć, gotowania albo majsterkowania. Rób cokolwiek, byle z pasją, chęcią, przyjemnością, zadowoleniem i poczuciem naprawdę dobrego spędzenia czasu.

Czego nie powinieneś robić:

  • siedzieć przed telewizorem, zmieniając kanały w poszukiwaniu czegoś do oglądania...
  • siedzieć na ławce w parku lub gdziekolwiek indziej, czekając, aż coś ciekawego się wydarzy
  • leżeć z wzrokiem wbitym w sufit i zastanawiać się co by tu zrobić żeby było fajnie;)
  • rozluźniać się za pomocą różnych substancji chemicznych, które mają to do siebie, że stan przyjemności z całą pewnością przejdzie w stan silnej nieprzyjemności...

Wszystkie te czynności są wbrew pozorom naprawdę bardzo męczące!

» powrótCopyright © by X Liceum Ogólnokształcące im. KEN | ul. Wróblewskiego 8, Kraków