baner

    Jesienią 1918 roku spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Odzyskaliśmy własne państwo, co pozwoliło realizować ambitne i cenne zamierzenia. Po stu latach doceniamy wagę własnej, suwerennej państwowości. W ciągu najbliższych kilku miesięcy społeczność X Liceum z radością włączy się w świętowanie Niepodległości. Nauczyciele i uczniowie, wspólnie przygotowują szereg spotkań, imprez, konkursów i wykładów, które przybliżą nam to, co prowadziło do Dnia Niepodległości.  Będzie to jednocześnie wyraz naszej pamięci i szacunku dla bohaterów tamtych czasów, ich wysiłku i oddania dla sprawy wolności, suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie stanie się to dobrą okazją do refleksji na temat współczesnej Polski i zadań dla młodych.

WYDARZENIA Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI OBJĘTE ZOSTAŁY PATRONATEM NAUKOWYM POLSKIEGO TOWARZYSTWA HISTORYCZNEGO ODDZIAŁ W KRAKOWIE.

 1. Debaty organizowane we współpracy z pracownikami naukowymi Polskiego Towarzystwa Historycznego moderowane przez naszych uczniów.
 2. Konkurs na plakat upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. 
 3. Konkurs na najlepszy esej literacki: „Czego Rzeczpospolita dziś oczekuje od Ciebie?”
 4. Konkurs fotograficzno-geograficzny: „Miejsca pamięci, znaki pamięci” – szlakiem wydarzeń 1914–1918 w Małopolsce (ILUSTROWANY PRZEWODNIK).
 5. „Z rodzinnego albumu wspomnień….” Pamięć o niepodległości w naszych domach, rodzinach –pisemne opowieści o pamiątkach rodzinnych, wystawa eksponatów, spotkania rówieśników.
 6. Turniej sportowy im. Płk. Leopolda Kuli-Lisa .
 7. Literatura i Polityka (Turniej literacko-historyczny: międzyklasowy międzyszkolny).
 8. Ignacy Jan Paderewski – czy artysta może być mężem stanu? Sesja naukowa, czytanie pamiętników w Muzeum I. J. Paderewskiego w Pałacu Pusłowskich.
 9. Czytamy w X LO – głośne czytanie powieści historycznych, wspomnień ludzi kultury. 
 10. Spektakl teatralny.
 11. Projekt edukacyjny:”Szlakiem polskich naukowców-zesłańców”. 
 12. Akcja Honorowego Krwiodawstwa połączona z sesją plakatową na temat historii Polskiego Czerwonego Krzyża.
 13. 9 listopada 2018 roku (piątek) – wspólne śpiewanie uczniów i nauczycieli X LO pieśni legionowych na dziedzińcu szkoły.
 14. Wystawa wybranych modeli samolotów, na których latali polscy piloci wojskowi w latach 1918-2018.

Koordynatorem całego projektu jest pani prof. Celina Czopek.